Ristrukturimi i kredive - Si tė marrim vendimin e duhur?

18 Mars 2013

Nė datėn 22 Shkurt, pranė ambjenteve tė zyrave qėndrore tė ProCredit Bank, u zhvillua seminari me temė "Ristrukturimi i kredive - Si tė marrim vendimin e duhur". Nė bashkėpunim me Dhomėn Amerikane tė Tregtisė, u ftuan biznese tė ndryshme, tė cilėt ishin tė interesuar tė kuptonin problematikat e ndryshme me tė cilat pėrballet njė biznes, i cili ka realizuar investime nėpėrmjet marrjes sė njė kredie.

Prezantimi filloi me njė ēėshtje thelbėsore pėr bizneset:"Principet bazė pėr njė biznes tė sukseshėm" duke analizuar faktorėt qė ndikojnė si disiplina financiare dhe njė marrėdhėnie e mirė me bankat, emri i mirė, njė treg komfort, shėrbim klientele i shkėlqyer etj.

Mė pas u analizuan disa nga faktorėt qė ēojnė nė nevojėn pėr ristrukturim si dhe metodat qė ofrohen pėr tė realizuar kėtė proces tė rėndėsishėm pėr stabilizimin e aktivitetit financiar tė njė biznesi.

Lektorėt shpjeguan se ēfarė qėndron nė themel tė proēesit tė ristrukturimit si njė lehtėsi qė banka ofron pėr bizneset qė ndodhen nė vėshtirėsi financiare.                                                                                       

Sot bankat ofrojnė metoda tė ndryshme duke pėrfshirė jo vetėm ndryshime nė normat e interesit dhe kohėzgjatjen e kredisė por edhe ndryshime nė kolateral, rifinancim tė kredimarrėsit si edhe transferim tė kredisė nė njė tjetėr kredimarrės.                    

E rėndėsishme tė pėrmendej ishte edhe fakti qė pas pranimit tė ristrukturimit, bankat, qė janė kreditorėt e biznesit, nuk ndėrrmarrin asnjė veprim gjyqėsor dhe nuk ndryshojnė pretendimet e tyre gjatė kėsaj periudhe.

Lektorėt shpjeguan se nė themel tė kėtij procesi qėndron njė komunikim i drejtė, i ndershėm dhe i besueshėm. Ėshtė mėse e domosdoshme kjo marrėdhėnie transparente si nga ana e bizneseve pėr tė dhėnė njė pasqyrė tė saktė tė gjendjes financiare tė tyre, ashtu edhe nga ana e bankave pėr tė dhėnė nė mėnyrė transparente informacion nė lidhje me komisionet dhe normat e interesit qė do tė aplikojnė gjatė periudhės sė ristrukturimit.

Si njė proēes qė me ndikon nė statusin e klientit, nė rregjistrin e kredive apo edhe kostot e shtuara nėse vlera e ripagimit rritet, lektorėt shpjeguan se riklasifikimi i klientėve me status "Standart" nė sistemin bankar, (bazuar edhe nė pėrkufizimin e dhėnė nga Banka e Shqipėrisė), konsiderohet nėse plotėsohet njėkohėsisht dy kushte nga ana e klientit. Kėto kushte konsistojnė nė pagesėn e rregullt tė tre kėsteve tė njėpasnjėshme si dhe periudhėn me pagesa tė rregullta gjatė nėntė muajve tė ardhshėm gjatė ristrukturimit.

Seminari u mbyll me diskutime tė lira dhe pėrgjigjet qė lektorėt ofruan pėr pyetjet e tė ftuarve.