ProCredit Bank shpall Tetorin muajin e kursimit

26 Tetor 2006

Nė tre javė 1,968 fėmijė janė bėrė klientė tė bankės duke hapur llogari kursimi ProKid

ProCredit Bank e ka shpallur Tetorin muajin e kursimit. Qė nė fillim tė kėtij muaji ProCredit Bank me dėshirėn e mirė pėr tė transmetuar traditėn shqiptare tė kursimit dhe tė ndihmojė nė ndėrtimin e kulturės financiare qė nė moshė tė re ka nisur njė fushatė edukuese pėr brezin e ri.

Specialistėt e ProCredit Bank nė bashkėpunim me Drejtorinė Arsimore kanė organizuar orė tė hapura mėsimore nė rreth 80 shkolla publike dhe private nė qytetet kryesore tė vendit, tė cilat janė ndjekur nga mbi 34,000 nxėnės. Orėt e hapura mėsimore janė organizuar nė formė diskutimi dhe mė pas nėpėrmjet njė tregimi tė thjeshtė fėmijėve u shpjegohet se ēfarė ėshtė banka dhe se si ato mund tė kursejnė pėr tė ardhmen e tyre. Nė fund tė orės sė hapur mėsimore atyre ju dhurohet njė orar mėsimor, njė libėr tregimi i ilustruar me figura pėr t’u ngjyrosur, njė letėr e dėrguar nga ketri i kursimit ProKid, si dhe njė fletėpalosje informuese mbi llogarinė e kursimit ProKid tė cilėn duhet t’a lexojnė sė bashku me prindėrit e tyre.

Me dėshirėn pėr tė edukuar fėmijėt me bankėn, ProCredit Bank ka shpallur tė gjitha tė Shtunat e muajit Tetor si ditė tė hapura pėr fėmijėt. Nė ambjentet e bankės ēdo tė Shtunė, nga ora 13:00-16:00, ėshtė krijuar njė atmosferė festive, me shumė tullumbaca, muzikė, ėmbėlsira. Gjithashtu, ata kanė pasur mundėsi tė bėjnė shumė fotografi dhe lojra me Ketrin ProKid, i cili ka qenė i pranishėm nė ambjentet e bankės. Ēdo fėmi qė hap njė llogari kursimi merr shumė dhurata dhe bėhet pjesė e skuadrės sė madhe tė fėmijėve ProKid.

Jo vetėm ditėn e Shtunė dhe jo vetėm gjatė muajit Tetor 2006, por ēdo ditė nė ProCredit Bank fėmijėt mund tė hapin llogarinė e tyre tė kursimit ProKid.

Ēfarė ėshtė llogaria e kursimit ProKid?

ProKid, ėshtė njė llogari kursimi pėr fėmijė deri nė moshėn 14 vjeē. E veēanta e kėsaj llogarie kursimi ėshtė se nuk kėrkon shumė minimale (kjo llogari mund tė hapet edhe pa qenė e nevojshme qė ju tė depozitoni para) dhe nuk ka asnjė komision pėr t’u paguar. Pėr tė hapur llogarinė e kursimit ProKid fėmijėt duhet tė jenė tė shoqėruar nga prindėrit dhe tė pajisur me dokumentacionin e nevojshėm. Kjo llogari kursimi mund tė hapet nė dy monedha, nė lek dhe nė euro, si dhe mbi tė aplikohet interes qė kreditohet nė ēdo fund viti.

Ēdo fėmijė qė hap njė llogari kursimi ProKid nė ProCredit Bank menjėherė i dhurohet libreza e kursimit, kutia e kursimit ProKid, njė ēantė me materiale shkollore, ėmbėlsira ProKid dhe bėhet pjesė e atmosferės festive tė skuadrės sė fėmijėve ProKid.

Vetėm nė tre javė janė hapur rreth 1,968 llogari kursimi ProKid me njė volum prej 83,102 euro dhe me njė mesatare prej 42.2 euro pėr ēdo llogari kursimi.

Ēfarė simbolizon Ketri i Kursimit ProKid?

Ketri i Kursimit, i quajtur ProKid ėshtė personazhi kryesor i kėsaj fushate edukuese. Kjo pėr faktin se ketri ėshtė njė personazh i dashur dhe miqėsor pėr tė gjithė fėmijėt, por mbi tė gjitha simbolizon kursimin.
Ketri njihet pėr mbledhjen boēeve tė pishave gjatė stinės sė nxehtė dhe i kursen ato pėr stinėn e ftohtė tė dimrit. Pikėrisht, ky ėshtė edhe mesazhi qė ProCredit Bank dėshiron tė pėrcjell tek fėmijėt dhe prindėrit e tyre, nė mėnyrė qė ata tė kursejnė sot pėr plotėsimin e dėshirave pėr tė ardhmen.
Kjo fushatė edukuese ka arritur qė tė mbledh frytet e saj. Fėmijėt janė treguar shumė tė interesuar dhe kureshtar pėr informacionin qė kanė marrė, si dhe shumė prej tyre tė shoqėruar nga prindėrit janė rikthyer disa herė nė bankė pėr tė depozituar kursimet e mbledhura gjatė javės.

Kjo fushatė i paraprin 30 Tetorit qė ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Kursimit ku ne ftojmė tė gjithė fėmijėt dhe prindėrit e tyre qė tė kursejnė pėr tė ardhmen. Edhe pas 30 Tetorit, ne mirėpresim fėmijėt dhe prindėrit e tyre qė ta hapin llogari kursimi ProKid.