Praktika Mėsimore

Ēfarė ėshtė programi Internship pranė Bankės ProCredit?

ProCredit Bank ėshtė njė institucion qė vlerėson maksimalisht pėrgjegjėsinė sociale dhe profesionalizmin nė tė gjithė fushat. Ne mirėpresim studentė tė kualifikuar qė tė aplikojnė nė programin tonė Internship, ku mund tė marrin eksperiencė praktike tė vlefshme nė Degėt tona, Qendrat e Biznesit ose Departamentet e Drejtorisė Qendrore. Si pjesė e kontributit tonė nė edukimin financiar tė shoqėrisė, ne nuk ofrojmė vetėm mundėsinė qė tė pėrmbushen kėrkesat universitare, por ofrojmė mundėsinė qė studentėt tė bėhen pjesė e njė institucioni etik, i pėrkushtuar nė bankingun e pėrgjegjshėm.

Ky trajnim praktik ka mbėshtetjen dhe mbikqyrjen e punonjėsve tanė me eksperiencė nė fushat e ndryshme tė bankingut. Programi Internship ėshtė njė eksperiencė shumė e vlefshme qė nuk mund tė mėsohet nė sallat e leksionit dhe shėrben si njė urė lidhėse mes teorisė dhe praktikės. Gjithashtu, ky program ėshtė njė mundėsi shumė e mirė qė studentėt tė njohin mė mirė bankėn, duke pasur mundėsinė eventualisht qė tė aplikojnė pėr procesin e pėrzgjedhjes pėr Programin Bankierėt e Rinj.

Internshipi

Pėrgjatė programit internship, studentėt do tė mėsojnė pėr njė bankė tė pėrgjegjshme dhe misionin qė ka, elementėt e ndryshėm tė manaxhimit tė punonjėsve, ēfarė do tė thotė tė punosh nė grup si dhe mėnyrėn se si ProCredit ofron shėrbim cilėsor pėr klientėt e vetė.

Programi internship mund tė zgjasė njė deri nė tre muaj. Meqėnėse internshipi ėshtė pjesė e detyrueshme e kurikulės universitare, pjesėmarrėsit nė internship nuk do tė paguhen pėrgjatė periudhės. Programi internship mund tė zhvillohet nė tė gjitha qytetet ku ka Njėsi Biznesi si dhe nė Drejtorinė Qendrore nė Tiranė.

Kush mund tė aplikojė?

Nėse:

  • Jeni duke studiuar nė fushė ekonomike ose njė fushė tė ngjashme nė universitet,
  • Keni njė mesatare mė tė lartė se 8.5, verifikuar nga Fakulteti juaj
  • Zotėroni gjuhėn angleze nė nivel mesatar dhe keni njohuri tė mjaftueshme kompjuterike
  • Jeni tė pavarur, proaktivė, tė pėrkushtuar dhe tė pėrgjegjshėm
  • Keni dėshirė tė mėsoni dhe tė zhvilloheni personalisht dhe profesionalisht

atėherė ju mund tė pėrzgjidheni pėr Programin Internship.

Procesi i pėrzgjedhjes

Aplikimi konsiston nė njė formular aplikimi on-line dhe njė letėr motivimi.

Nė momentin qė po aplikoni pėr programin Internship, ju lutem tė tregoni qartėsisht nė letrėn tuaj tė motivimit se pėrse doni tė kryeni kėtė program nė Bankėn ProCredit si dhe preferencėn tuaj pėr kohėzgjatjen e programit Internship (njė, dy ose tre muaj). Pėrpara plotėsimit tė formularit tė aplimikimit, ju lutem lexoni udhėzuesit mbi pėrdorimin e ngarkuesit tė CV-sė dhe kontrolloni edhe njėherė tė dhėnat pėrpara se t'i dėrgoni ato.

Ju lutem kini parasysh se Banka nuk do tė kontaktojė kandidatėt qė nuk i pėrmbushin kriteret e pėrzgjedhjes. Kandidatėt mė tė mirė do tė kontaktohen nga Departamenti i Burimeve Njerėzore pėr tė kryer njė intervistė individuale.